NITON APOLLO LIBS

NITON APOLLO LIBS

ÖZELLİKLER

Thermo Scientific firmasının çıkartmış olduğu en düşük karbon dedeksiyonuna sahip taşınabilir LIBS(Laser Induced Breakdown Spectroscopy) analiz cihazı!

Karbon analizinde Thermo Scientific Niton Apollo LIBS analiz cihazı portatif tasarımıyla düşük alaşımlı çeliklerde, karbon çeliklerinde ve paslanmaz çeliklerde en iyi performansı vermektedir.

LIBS analiz cihazları optik emisyon spektrometreleri mantığıyla çalışmaktadir. Bir güç kaynağıyla(LIBS analiz cihazlarında bu lazerdir) numunedeki elektronlar üst yörüngelere gönderilmek için uyarılmaktadır. Boşalan elektronların yerine bir veya iki üst yörüngelerden elektronlar doldurmaktadır. Alt yörüngelere inen elektronlar her elemente özel bir ışık(dalga boyu) göndermektedir. Niton Apollo LIBS analiz cihazında bulunan grating sayesinde gelen ışık dalga boylarına(spektrum) ayrılarak cihazda bulunan sensörler üzerine düşmektedir. Niton Apollo, yazılımında önceden tanımlı dalga boylarına ve düşen ışığın şiddetine göre cihaz hem nitel olarak hem de nicel olarak elemental ve kompozisyon bilgisini kullanıcıya sunmaktadır.

Thermo Scientific Niton Apollo taşınabilir LIBS analiz cihazıyla düşük alaşımlı çelikler, karbon çelikleri ve paslanmaz çelikler karbon dahil analiz edilebilmektedir. 90 ppm karbon dedeksiyonu sayesinde paslanmaz çeliklerde L kalite ayrımı yapılabilmektedir. L kalite ayrımı 300 ppm den ( %0,03) düşük karbon (C) değerine sahip malzemeler için kalite belirleyici etkendir. Örneğin, karbon değeri 300 ppm in altında bulunan 304 ve 316 kalite paslanmaz çelikler 304L ve 316L olarak adlandırılmaktadır. Thermo Scientific Niton Apollo LIBS analiz cihazlarıyla L kalite ayrımı da yapılabilmektedir!

Niton Apollo LIBS analiz cihazına takılan argon kartuşları sayesinde Karbon(193 nm) gibi düşük dalga boylu elementlerin analizleri de yapılabilmektedir. Bir argon kartuşuyla 200 analiz yapılabilmektedir. 

Düşük alaşımlı çelik kalibrasyonuyla 12 element analizi yapılabilmektedir.

  • Al, C, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni, Si, Ti, V ve W

Paslanmaz çelik kalibrasyonuyla 13 element analizi yapılabilmektedir.

  • Al, C, Cr, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Nb, Ni, Si, Ti, V ve W

Thermo Scientific Niton XL5 analiz cihazlarıyla ilk defa sunulan mikro ve makro kamera özellikleri Niton Apollo LIBS analiz cihazlarında da bulunmaktadır. Mikro kamerasıyla analiz edilecek numunenin fotoğrafını , makro  kamerasıyla analiz bölgesinin fotoğrafı çekilebilmektedir. Çekilen bu fotoğraflar analiz raporuna eklenebilmektedir.

Niton XL5 ve XL2 Plus modellerindeki HotSwap özelliği (cihaz kapanmadan pil değiştirme özelliği) Niton Apollo LIBS analiz cihazında da yer almaktadır.

Pseudo element ekleme özelliğiyle karbon eş değeri(CE) gibi formüller analiz ekranına eklenebilmektedir ve analiz raporunda görünmektedir.

Ürünü satın almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.